مقالات مشاوره ازدواج

دلايل کمتر ديده شدن دختران پاک و محجبه در ازدواج

شنبه ، 28 آذر 1394

اشتراک گذاری

منبع

آرامش کجاست؟

حتما شما هم با اين نظر موافق هستيد که دختراني که روابط اجتماعي بهتري دارند و منزوي و گوشه گير نيستند زمينه ازدواج برايشان بهتر فراهم است.

 

امّا متاسفانه بسياري از دختران پاک و محجبه با بالارفتن سنشان هنوز ازدواج نکرده‌اند و يا خواستگار مناسبي برايشان نيامده است. واقعا علت در کجاست؟ چرا عده‌اي از دختران پاک، نجيب و محجبه کمتر خواستگار دارند؟

 

همانطور که در مقدمه اشاره شد، با قاطعيت مي‌توان گفت که علت عمده آن، ديده نشدن اينگونه دختران در جامعه است. متاسفانه عده‌اي از دختران محجبه، بدليل انزوا و گوشه‌گيري زياد در خانه، کمتر خود را در معرض ديده شدن در ميان اطرافيان خود قرار داده‌اند و چه بسا اصلا ديده نشوند.

 

از اين رو وقتي دخترخانم‌هاي پاک، باحجاب و با حيا، خود را در معرض ديده شدن قرار نمي‌دهند و مدام از اجتماع دوري مي‌کنند، مسلما آقاپسراني که در شأنشان مي‌باشند، نمي‌توانند چنين گوهرهاي نابي را پيدا کنند.

 

البته همين جا بايد متذکر شد که در اجتماع بودن و در معرض ديده شدن هرگز به معناي رابطه مخفيانه و غيرشرعي با جنس مخالف نيست؛ بلکه با حفظ شئونات شرعي و عرفي، دخترخانم‌هاي با حجب و حيا مي‌توانند در اجتماع حضور داشته باشند و ديده شوند.

واقعا چه اشکالي دارد دخترخانم‌ها در مجالس عمومي و با رعايت مسائل شرعي و عرفي، حضور داشته باشند؟ آيا شرکت در نشست‌هاي دوستانه و فاميلي و همچنين سفرهاي جمعي و شرکت در کلاس‌هاي مختلف تا جايي که منجر به خارج شدن از حد شرعي  و عرفي نمي‌شود، اشکال دارد؟

همواره بايد توجه داشت که يکي از راههاي انتخاب شدن، در معرض ديده شدن است؛ اينکه برخي از دخترخانم‌ها توانسته‌اند خواستگاراني داشته باشند و در نهايت ازدواج کنند، يکي از دلايل مسلم آن، ديده شدن است. لذا بايد گوهرهاي ناب ديده شوند تا چيده(و انتخاب) شوند.

 

اينکه متاسفانه برخي از دختران تصور مي‌کنند، خود را در معرض انتخاب قرار دادن نشانه ضعف است و همواره گوشه گيري را انتخاب مي‌کنند بايد گفت چنين تصوري اصلا درست نيست؛ زيرا دختران براي ازدواج لازم است در معرض ديده شدن قرار بگيرند تا فرد مناسبي آنان را انتخاب کند.

 

از طرفي از آنجايي که دختران براي ازدواج، همواره مطلوب بودند، خودشان نمي‌توانند پيشنهاد دهنده باشند و با عدم معرفي به افراد و مراکز همسريابي نيز نمي‌توانند از کمک آنان بهره مند شوند، پس با اين شرايط پسراني که دنبال مورد مناسب هستند، قادر نخواهند بود دختران دلخواه خود را پيدا کنند. از اين رو لازم است دختران در معرض انتخاب قرار بگيرند تا شناخته و در نهايت براي ازدواج انتخاب شوند.

اين نکته نيز قابل توجه است که صرف بودن در مجالس اجتماعي، هميشه به معناي انتخاب شدن هم نيست؛ بلکه تنها به معناي ديده شدن است و اين دو با هم متفاوت است. لذا ممکن است که دخترخانمي در مجلسي ديده شود، ولي انتخاب نشود.

 

به عبارت ديگر؛ در مجالس و محافل بودن با رعايت مسائل شرعي خوب است ولي کافي نيست، از طرفي منظور از ديده شدن دخترخانم، صرف ديده شدن قيافه و ظاهر او نيست؛ بلکه علاوه بر ديده شدن از جهت ظاهري، از جهت باطني هم ديده شود؛ يعني اخلاق، رفتار، مهارت‌هاي زندگي، مهارت‌هاي ارتباطي دختر خانم نيز ديده شود. مثلا اگر دخترخانمي در محافل و مجالس متعددي حضور پيدا مي‌کند، ولي از جهت اخلاقي و رفتاري نادرست عمل مي‌کند و يا اينکه مهارت‌هاي ارتباطي را بدرستي نمي‌داند و يا مهارت خاص زندگي را ندارد، مسلما کمتر در معرض انتخاب شدن قرار مي‌گيرد.

 

امّا راهکارهاي ديده شدن دختران:

?. دخترخانم همواره در تمام محيط‌ها با وقار، عاقلانه، جدّي و محترمانه برخورد، صحبت و حرکت کند و هيچ گاه تصور نکند که اگر کمي بي حجاب شود يا جلف برخورد کند بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد؛ زيرا اگر اين کار را بکند، بيشتر مورد توجه کساني قرار مي‌گيرد که هدفشان صرفا دوستي و رابطه است نه ازدواج.

 

  1. دخترخانم‌ها لازم است انزوا و گوشه‌گيري را کنار زده و در مجالس زنانه مانند مهماني‌هاي فاميلي، مجالس عزا و شادي، با ظاهري آراسته و مرتب توأم با برخوردي محترمانه و متين حضور داشته باشند.

 

?. همانطور که گفته شد دخترخانم‌ها در فعاليت‌ها و برنامه‌هاي جمعي شرکت کنند. البته اصلا نبايد معلوم باشد که هدفشان از حضور و شرکت در مجلس چيست.

 

  1. اگر کسي به آنان نزديک شد، تا بهتر آنان را بشناسد، بهتر است با حفظ حريم‌هاي شرعي و عرفي بصورت عادي، سنگين و محترمانه برخورد کنند. امّا اگر طرف مقابل برخورد را گرمتر کرد بهتر است با حفظ احترام رابطه را ادامه ندهند تا طرف متوجه شود که آنان اصلا بدنبال رابطه برقرار کردن نيستند.

 

  1. مادر دخترخانم نيز مي‌تواند در مجالس مختلف به بهانه‌هاي گوناگون از محسنات و خوبي‌هاي دخترخانم خود؛ مانند علم، تخصص، هنر و ميزان مهارت دخترخانم در خانه داري و ... تعريف دهد.

 

  1. دخترخانم‌ها حضور فعّال و سنگين در محافل مردانه داشته باشند. البته با حفظ شئونات ديني؛ زيرا اين کار مي‌تواند باعث شود که دخترخانم‌ها بيشتر مورد انتخاب آقايان مجرد قرار بگيرند.
  2. د خبر: ??????تاريخ انتشار: ?? تير ???? - ??:?? - 05 July 2015

 

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان