مقالات مشاوره ازدواج

ابعاد بی رغبتی جوانان به ازدواج

چهارشنبه ، 07 مهر 1395

اشتراک گذاری

منبع

ازدواج هرچند از یک نظر، مقوله ای شخصی به شمار می رود اما از نگاهی دیگر، دارای جنبه و اهمیتی اجتماعی است زیرا راهی مطمئن برای تامین آسایش جامعه و رفاه بشریت محسوب می شود. به گزارش ایرنا و طبق آخرین آمارها، 13 میلیون جوان ایرانی دم بخت هنوز ازدواج نکرده اند. در ادامه این مطلب، چکیده نظرات چند جامعه شناس و کارشناس حوزه اجتماعی را در این باره خواهید خواند.

عوامل تمایل جوانان به مجرد ماندن

 بعضی جوانان با توجه به این که ازدواج سبب مسئولیت پذیری بیشترشان خواهد شد، می کوشند تا آنجا که مقدور است، دیرتر ازدواج کنند. همچنین ارتباط های اجتماعی خارج از قاعده، بیکاری، تمایل به ادامه تحصیل و سربازی هم در کاهش تمایل به ازدواج موثر است. همچنین این که بعضی خانواده ها تا 30 سالگی امکانات کاملی را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند، نتیجه اش این می شود که جوان میل و رغبت این که خود را درگیر مسائل دیگر کند، ندارد.

آسیب های جدی تجردگرایی

 تجردگرایی سبب کاهش تعداد خانواده، کاهش باروری و ضعیف شدن نسل جوان خواهد شد و بر همین پایه، انواع آسیب های اجتماعی چون فساد اخلاقی، اعتیاد و ... در جامعه افزایش می یابد که نتیجه ای جز افزایش تجردگرایی نخواهد داشت.

تصور اشتباه درباه غمگین بودن و مجرد ماندن

 درباره این که برخی آسیب شناسان اجتماعی بر این باورند که بی میلی به ازدواج در جوانان به علت نبود نشاط و شادی در جامعه است، باید بگوییم این امر نگرشی جامعه شناسانه نیست و روانشناسانه محسوب می شود و از سویی این که بگوییم ناگهان تمام جوانان مستعد ازدواج، غمگین شده اند، غیر واقعی و بد بینانه به شمار می رود زیرا آنان شادمانی دارند و بسیار خوب می دانند که کجا باید احساسات خود را ابراز کنند یا نکنند.

راهکارهای کاهش تجردگرایی

 باید مقوله ازدواج را بسیار ساده برگزار کرد تا از تجردگرایی در کشور جلوگیری شود. همچنین خانواده ها، آموزگاران و استادان باید افراد را وظیفه مدار و مسئولیت پذیر تربیت کنند و پرورش دهند. هرچند در برخی پژوهش های اجتماعی ارتباط مشکلات اقتصادی با نبود رغبت در ازدواج مطرح می شود اما به یقین این امر عامل اصلی تجردگرایی در جوانان نیست و عوامل اجتماعی به این دلیل که ازدواج یک پدیده اجتماعی محسوب می شود از مهم ترین عوامل بازدارنده جوانان از ازدواج به شمار می رود. تلاش برای اصلاح یا حذف این عوامل اجتماعی، بی تردید باعث کاهش تجردگرایی جوانان خواهد شد.

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان