مقالات مشاوره ازدواج

نگاهی به تردیدهای انتخاب همسر

دوشنبه ، 02 مرداد 1396

اشتراک گذاری

منبع

ناگفته پیداست که ازدواج از مهم‌ترین تصمیم هایی است که یک فرد درباره آینده خود اتخاذ می‌کند و در صورتی‌که بر مبنای معیارهای صحیح و تفکر دقیق نباشد بدون شک مشکلاتی را برای فرد ایجاد خواهدکرد. تصمیم این که چه فردی گزینه مناسبی برای شماست، نیازمند این است که به سطح مناسبی از شناخت از خود ، انتظارات و اهدافتان برسید، در غیر این صورت تصمیم شما می‌تواند از عوامل دیگری همچون خواسته و نظر دیگران، ترس از آینده و تنهایی و... متاثر شود. هر چند اندکی تردید و تجربه اضطراب در فرایند گرفتن تصمیم نهایی، طبیعی به نظر می‌رسد اما در نهایت تصمیم ازدواج باید با اطمینان گرفته شود.
بنابراین لازم است تشخیص دهید اضطرابتان ناشی از فرایند اخذ یک تصمیم مهم است یا به صورت کلی درباره این تصمیم و ازدواج با این فرد مشخص، دچار تردید هستید. در ادامه به بررسی عواملی که می‌تواند زمینه ساز شک و دودلی در شما شود، می‌پردازم:
سن مناسب برای ازدواج
 سن مناسب برای ازدواج در افراد مختلف متفاوت است. آنچه که تعیین‌کننده زمان مناسب برای ازدواج است، سن تقویمی فرد نیست بلکه مجموع عواملی است که اگر در فرد شکل گرفته‌باشد، آمادگی لازم برای ازدواج را خواهدداشت. سن ازدواج براساس بلوغ روان شناختی و بلوغ جسمانی در هر فرد تعیین می‌شود.
منظور از بلوغ جسمانی، توانمندی فرد از نظر تولیدمثل و باروری است که یک‌سال پس از بلوغ به طورمعمول به سطح مناسبی می‌رسد. بلوغ روان شناختی هم به این منظور است که فرد از لحاظ شخصیتی، به توانمندی و پختگی لازم  برای تشخیص مصالح خود رسیده باشد، به سطح مناسبی از شناخت خود دست یافته‌باشد و توانایی پیوند عاطفی با ثبات را به‌دست آورده‌باشد. بلوغ اجتماعی هم به‌معنی توانایی لازم برای اداره امور خانواده است مانند برآوردن نیازهای اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و سایر حداقل‌های مرتبط با نیازهای خانواده. زمان دست‌یابی به این بلوغ‌های سه گانه در افراد مختلف یکسان نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی حاصل می‌شود؛ بنابراین برای تشخیص این موارد گاهی نیاز است افراد از مشاوره پیش از ازدواج بهره‌مند شوند.
به معیارهای مشخصی درباره ازدواج و همسر آینده دست یابید
در صورتی‌که مقداری از ابهام خود را کاهش دهید، درزمان تصمیم‌گیری برای ازدواج و پاسخگویی به خواستگارها، پس از این با سردرگمی کمتری مواجه خواهیدشد. روشن است زمانی‌که به‌طور تقریبا مشخصی ندانید چه انتظاری از همسر آینده دارید، در حین تصمیم‌گیری دچار دوسوگرایی و دودلی می‌شوید.
دقت داشته‌باشید که معیارهایتان را به‌صورت بسیار انعطاف‌ناپذیر در نظر نگیرید. عوامل گوناگون موثر بر انتخاب خود را اولویت‌بندی و پس از در نظر گرفتن ملاک‌های مناسب، افراد مدنظررا ارزیابی کنید.
به تصمیمتان پایبند بمانید
در صورتی‌که بعد از ارزیابی مناسبی درباره خود و فرد مقابلتان، تصمیمی مبنی بر رد یا پذیرش پیشنهاد ازدواج گرفتید به تصمیم خود وفادار بمانید. ازدواج تصمیمی بلندمدت است و بدون شک اگر ناشی از دلسوزی و احساسات باشد، در آینده هم خود و هم فرد مقابلتان را با مشکلات بیشتری روبه رو می‌سازد. در صورتی‌که دلایل مشخصی برای رد پیشنهاد فرد مقابلتان دارید، در کمال احترام این موضوع را با او در میان گذارید و مسئولیت احساسات او را به خودش واگذارکنید.

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان