مقالات مشاوره خانواده

چگونه انسان های سمی اطرافمان را خنثی کنیم؟

شنبه ، 11 شهريور 1396

اشتراک گذاری

منبع

چگونه انسان های سمی اطرافمان را خنثی کنیم؟


خودشیفته‌ها، دروغگوها، اجتماع گریزها، متقلب‌ها، خبرچین‌ها و آن هایی که دوست دارند همیشه ترحم دیگران را نسبت به خود برانگیزند، تنها چند نمونه از افراد سمی هستند. به گزارش سایت «برترین ها»، افراد سمی همیشه راهی پیدا می‌کنند تا به زندگی دیگران رخنه کنند و با ایجاد هیجان منفی، چرخه‌های اجتماعی را مختل کنند و از این طریق به نیازهای‌شان جواب بدهند. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که می‌توانید اجازه‌ ورود این افراد را به زندگی‌ شخصی‌تان ندهید.
1-  به کسانی که دنبال جلب توجه هستند، اعتنایی نکنید
افراد سمی به طور وسواس گونه‌ای به دنبال جلب توجه دیگران هستند. این کار با رفتارهای کوچک شروع می‌شود؛ پریدن وسط حرف دیگران، با صدای بیش از حد بلند حرف زدن یا خود را در معرض آسیب قرار دادن یا رفتارهای عجیب دیگر. اگر هم توجهی جلب نکنند، رفتارهای‌شان افراطی‌تر شده و شروع می‌کنند به بحث و جدل کردن یا بدخلقی و بهانه‌گیری یا انجام یک عمل مخرب. بهترین واکنش حداقل توجه یا بی‌اعتنایی به آن فرد است.
2- به خبرچین‌ها و وراج‌ها اعتماد نکنید و رازی را با آن ها در میان نگذارید
افراد سمی، بزرگ‌ترین رازهای خود را با دیگران در میان می‌گذارند تا برایشان جالب و قابل اعتماد به نظر برسند و مدام دیگران را قضاوت می‌کنند یا پشت سرشان حرف می‌زنند. در رویارویی با چنین فردی، ساده نباشید و گول نخورید. آن ها به این امید نزد شما از دیگران بدگویی می‌کنند که تاییدشان کنید، نزد آن فرد هم هرآن چه را شما گفته‌اید، خواهند گفت. این شیوه‌ متقلبانه‌ برای کسب قدرت در یک گروه است؛ لطفا قربانی نباشید!
3-  بیشتر وقت‌تان را با دوستان وفادار و قابل اعتماد بگذرانید
افراد باهوش، شبکه‌ قوی اجتماعی از افراد قابل اعتماد و وفادار تشکیل می‌دهند و می‌دانند که قرار نیست با هر کسی دوست باشند و هر کسی هم لیاقت دوستی با آن ها را ندارد. افراد زیرک، جواب اعتماد،صداقت و وفاداری دوستان‌شان را با همین ویژگی‌ها می‌دهند و خوب می‌دانند که دوستی و پایبند بودن به تعهدات، یکی از ارزشمندترین و کمیاب‌ترین نعمت‌هایی است که می‌توانند در زندگی داشته باشند، بنابراین هرگز اجازه نمی‌دهند این نعمت با مداخله‌ افراد سمی و منفی و بی‌ارزش از آن ها گرفته شود.
4-  از افراد دورو و دغل‌باز دوری کنید
افراد دغل‌باز چند ویژگی بارز دارند که می توانید آن ها را تشخیص دهید، پس دورشان را خط بکشید؛ مثلا وقتی که پیش شما هستند، مدام احساس بی‌ثباتی، خشم، رنج، اندوه یا نالایق بودن می‌کنید، آیا مجبورید مدام سوال کنید که چرا فلان چیز را گفته یا دلیل فلان حرفش چیست؟ آیا شک کرده‌اید که شاید فریب خورده باشید؟ اگر چنین است، پس به احتمال زیاد این فرد سعی دارد با احساسات و عواطف شما بازی کند. از او دوری کنید.
5- به دروغگوها اجازه دهید تا خودشان دست‌شان را رو کنند
افراد سمی بی‌اختیار و مریض‌گونه دروغ می‌گویند حتی به خودشان، اما دروغ را به سختی می‌توان به خاطر سپرد. دروغگوها به مرور زمان خودشان را لو می‌دهند، بیشتر هم زمانی لو می‌روند که دروغ‌های‌شان، متضاد می‌شود!
6-  در اختلافات و مسائل بی‌ارزش دیگران دخالت نکنید
بیشتر افراد دوست دارند بحث‌ها و اختلاف‌هایی که با کسی دارند، تنها بین خودشان باقی بماند؛ اما افراد سمی این گونه نیستند، آن ها درگیری‌ها و بحث‌های مسموم‌شان را همه جا پراکنده می کنند و از هر کسی می‌خواهند که در این دعوا، طرف یک نفر را بگیرد. به خصوص اگر هر دو طرف را بشناسید، اجازه نمی‌دهند بی‌طرف بمانید، اما با گفتن «به من هیچ ربطی ندارد!» خودتان را نجات دهید.
۷-  در برابر زورگویی بایستید
هر جا به شما زورگویی کردند در مقابل آن بایستید. افراد باهوش، مودب و معقول، به کسانی کمک می‌کنند که واقعا به کمک نیاز دارند، از افراد آسیب‌پذیر دفاع می‌کنند و دست ناتوان‌ها را می‌گیرند. افراد سمی عاشق کسی هستند که به نظرشان ضعیف است، آن ها، زورگویی را دوست دارند و از هرکسی که فکر می‌کنند توان مقابله با آن ها را ندارد، سوءاستفاده می کنند.
۸-  توهین‌ها را نادیده بگیرید
ناآشکارترین توهین، در نقاب تحسین و تمجید پنهان می‌شود: «من ابدا اعتماد به نفس تو را ندارم که چنین لباسی بپوشم!»، «تو خیلی بامزه و سرگرم‌کننده‌ای و خودت هم نمی‌دانی!»،...، این ها تنها چند نمونه از توهین های  لفافه‌داری هستند که شما را در بهت نگه می‌دارند و فکر می کنید منظور او از این حرف چه بوده است. شاید هم تحت تاثیر او و احساسات منفی خودتان، او را تایید کنید.
۹-  در دام عجز و لابه‌هایشان نیفتید
افراد سمی نقاب عجز و بینوایی به چهره می‌زنند تا دیگران را فریب یا خودشان را از قبول مسئولیت نجات دهند. آن ها می‌گویند نمی‌توانند پول شما را پس بدهند چون نمی‌توانند کار مناسبی پیدا کنند و نمی‌توانند کار پیدا کنند چون واجد شرایط نیستند، چون استادان دانشکده‌اش خوب تدریس نکرده‌اندو.... همیشه دلیلی برای شکست‌‌شان وجود دارد که تقصیر آن ها نیست و همیشه هم این وظیفه‌شماست که برطرفش کنید! افرادی که در چرخه‌ پوچ و بدبختی نابودکننده زندگی می‌کنند و تلاشی برای تغییر زندگی‌شان نمی‌کنند، همان‌هایی هستند که مدام در حال عجز و لابه کردن و اظهار ناتوانی هستند؛ اجتناب از این آدم‌ها و تایید نکردن‌شان، نه تنها به نفع خودشان است، بلکه شما را هم از گیرافتادن در دنیای افسرده‌‌شان نجات می‌دهد.
 10-  جواب‌های مستقیم و روشن برای سوال‌های‌تان بطلبید
افراد سمی جواب‌های الکی، مبهم، غیرمتعهدانه یا گمراه کننده به سوال‌ها می‌دهند. راه مقابله این است که فقط سوال‌هایی پرسیده شود که جواب‌هایی قاطع و روشن داشته باشند، یعنی سوال‌هایی با جواب بله یا نه تا وادار شوند جواب واضح بدهند و وارد بازی روانی با شما یا دیگران نشوند.
۱۱-  با خودشیفته‌ها درگیر نشوید
خودشیفته‌ها عاشق خودشان و نظراتشان هستند و آن قدر خام  علایق خودشان هستند که ناخودآگاه واقعیت را گم می‌کنند. آن‌ها به دنبال تعریف و تمجیدند و بیشتر وانمود می‌کنند از خودشان چندان هم احساس رضایت نمی‌کنند. بهترین راه برخورد، نادیده گرفتن آن هاست. نباید از آن ها انتقاد یا کاری کنید نسبت به خودشان احساس بدی داشته باشند، فقط آن ها را نادیده بگیرید.
 12- اگر کسی مرتکب اشتباهی شد به او گوشزد کنید
افراد سمی تقریبا هرکاری می‌کنند تا خودشان را از اشتباه و تقصیر تبرئه کنند. افراد باهوش و عاقل به آن ها می‌گویند تقصیر اشتباه به گردن آن هاست و بهانه‌های‌شان را نمی‌پذیرند.
13- احساسات خود را کنترل کنید
افراد سمی سعی می‌کنند احساسات دیگران را به بازی بگیرند تا گروهی اجتماعی را در مسیر نیازهای خودشان مهندسی کنند. افراد باهوش،  به احساسات و هیجانات خود، آگاهی دارند و دلیل احساسات شان را می‌دانند و آن ها را کنترل می کنند. برای کسانی که به این مهارت نرسیده اند، بهترین کار، قرار نگرفتن در موقعیت‌هایی است که ممکن است باعث شود رفتار غیرمنطقی داشته باشند یا احساس
 امنیت نکنند.
 14- روی راه‌حل‌ها تمرکز کنید، نه روی مسائل
افراد سمی وقتی مشکلی پیش می‌آید، بیشتر به دنبال شاخ و برگ دادن به خود مسئله هستند نه پیدا کردن راه حل. چون نمی خواهند به زحمت بیفتند؛ اما افراد باهوش اگر برای کس دیگری هم مشکلی پیش بیاید سعی می‌کنند چیزی را درست کنند و کمکی کرده باشند تا مشکل برطرف شود، حتی اگر نقشی نداشته باشند. این نشان می‌دهد آن ها دل رحم، حامی و وفادارند. سرزنش کردن کسی بابت یک مشکل، نشان می‌دهد که شما از مواجهه با آن می‌ترسید، ضمنا کمک به حل مشکل، مدیریت شما را می‌رساند!

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان