مقالات مشاوره خانواده

بیمار روانی، دیوانه نیست!

دوشنبه ، 24 مهر 1396

اشتراک گذاری

منبع


سازمان جهانی بهداشت، 24 تا 30 مهر را هفته «سلامت روان» نام گذاری کرده است. هدف اصلی از این نام گذاری، جهانی کردن موضوع بهداشت روان با هدف افزایش آگاهی افراد درباره اهمیت بهداشت روان، درک بیشتر از بیماری روانی و ارتقای کیفیت مراقبت، درمان و پیگیری بیماران است. به همین بهانه از امروز تا 30 مهر، نکات مهمی را درباره سلامت روان در ستون «به مناسبت هفته سلامت روان» خواهید خواند.  با ما باشید.
«افسردگی وجود ندارد، خودت باید تلاش کنی و به خودت روحیه بدهی تا حالت خوب شود!» این جمله برای بسیاری از مردم آشناست. گویا بسیاری از ما، صرفا بیماری های فیزیکی را به رسمیت می شناسیم. این شیوه برخورد، کار را برای درمان مبتلایان بسیار سخت می کند زیرا شرط اول درمان، قبول وجود مشکل و مراجعه شخص به متخصص است. در کشور ما، همچون بسیاری از نقاط دنیا، افراد سعی در انکار مشکلات روحی - روانی خود دارند زیرا به آن ها برچسب هایی مانند ضعیف، بی عرضه، بی ثبات، دیوانه و مانند این ها زده می شود. ترس شدید از بیماری های روحی روانی، باعث درمان نشدن و سپس تشدید آن می شود. فشارهای عصبی می تواند خود را به صورت بیماری های فیزیکی نشان دهد مانند انواع مشکلات گوارشی، کمردرد، سردرد، سکته های قلبی و مغزی و بسیاری دیگر از عوارض فیزیکی، در حالی که می توان  به سادگی جلوی این صدمه به بدن را با درمان گرفت. فردی شش سال، هرشب کابوس می دید به طوری که از ترس بر می خاست و به بیرون از خانه فرار می کرد. این فرد حاضر بود این شرایط را تحمل کند اما برای درمان مشکل خواب خود به روان شناس مراجعه نکند.برای کاستن از وجه منفی بیماری های روانی، باید هر یک از ما از خودمان شروع کنیم. بپذیریم همان گونه که جسم نیاز به مراقبت دارد، روان نیز نیازهایی دارد. همچنین توجه داشته باشیم که شروع بیماری های روانی در اختیار انسان نیست اما به طور قطع درمان آن در اختیار ماست. از سوی دیگر، رسانه های عمومی باید برای افزایش سلامت روان، سعی در تغییر شرایط و باورهای جامعه داشته باشند. متاسفانه نمایش تصویر غلط و اشتباه بیمارستان های روانی و بیمارهای آن در رسانه های عمومی مانند رادیو و تلویزیون، باعث ایجاد این شبهه می شود که هرکسی مشکلات روان شناختی دارد، دیوانه است در حالی که کلمه دیوانه در متون روان شناسی کلا وجود ندارد. متون روان شناختی، با انواع اختلالات و بیماری های روحی سروکار دارد که مانند هر بیماری دیگری باید درمان شود و روان شناس ها، متخصص های درمان این اختلالات هستند.

 

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان