مقالات مشاوره کودک

کودکان را در معرض اخبار زلزله قرار ندهید

چهارشنبه ، 24 آبان 1396

اشتراک گذاری

منبع

بلایای طبیعی و ناگهانی از جمله زلزله باعث آسیب های روانی-اجتماعی و کاهش سلامت روانی افراد جامعه می شود. در این بین، کودکان بسیار آسیب پذیرتر از بزرگ سالان و نیازمند مراقبت جدی در شرایط بحرانی هستند. نیاز به امنیت، ابتدایی ترین و اصلی ترین نیاز روانی کودک و پایه ای برای شکل گیری شخصیت اوست. کودکان برای داشتن شخصیتی سالم در بزرگ سالی، نیاز دارند دنیا را به عنوان یک جای امن بشناسند. ما به عنوان افراد بزرگ سال می توانیم دیدگاهی واقع بینانه به دنیا و بلایای طبیعی داشته باشیم، ما می دانیم این یک وضعیت موقت و گذراست اما کودکان اتفاق پیش آمده، ترس و ناامنی را بسیار بزرگ تر و دایمی تر از آن چه هست، درک می کنند. در واقع، یک اتفاق مانند زلزله و واکنش های اطرافیان به آن می تواند برای همیشه جهان بینی کودک را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است کودک اتفاقات رخ داده را متوجه نشود و تنها از روی واکنش های پدر و مادر درباره خطرناک یا فاجعه آمیز بودن یا نبودن این اتفاقات به نتیجه برسد. بنابراین هنگام زلزله، ترس خود را کنترل کنید و وحشت تان را به کودک منتقل نکنید. در این مواقع خود را خونسرد، مطمئن و حمایتگر نشان دهید. کودک تان را در آغوش بگیرید و او را نوازش کنید. اگر کودک ترسیده است به او اطمینان دهید که در کنارش هستید و از او مراقبت خواهید کرد و برای هیچ یک از شما اتفاق بدی نخواهد افتاد. این رفتار باعث دلگرمی و آرامش کودک می شود. اجازه دهید فرزندتان به حمایت، قدرت و درایت شما اعتماد کند. درباره گروه های امدادی توضیح دهید و او را مطمئن کنید که اوضاع تحت کنترل است و افراد آموزش دیده بلافاصله به مردم کمک خواهند کرد.
همچنین کودکان را در معرض اخبار، عکس ها و فیلم های زلزله قرار ندهید. متاسفانه این روزها به دلیل امکاناتی مانند شبکه های اجتماعی مجازی، این اخبار و تصاویر خیلی زود و به طور گسترده ای منتشر می شود و در دسترس کودکان نیز قرار می گیرد. این تصاویر و شنیده ها ممکن است برای سال ها تبدیل به کابوس فرزند شما و زمینه ساز اختلالات اضطرابی بعدی او شود. نیازی نیست بچه ها جزئیات، بزرگی و گستردگی واقعه را بدانند. بعد از تمام شدن بحران، در زمانی مناسب که هم کودک و هم شما آرامش خود را بازیافته اید، می توانید با زبانی قابل فهم، درباره زلزله به کودک تان آموزش دهید.
همان طور که گفتیم احساس ناامنی، منشأ انواع اختلالات روانی و شخصیتی در آینده خواهد بود. اجازه دهیم کودکان دنیا را امن درک کنند و با احساس امنیت رشد کنند.

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان