مقالات مشاوره خانواده

اصول صحبت درباره احساسات و مسائل ناراحت کننده با همسر

چهارشنبه ، 08 آذر 1396

اشتراک گذاری

منبع

گ
از فن خلع سلاح و معاوضه استفاده کنید!


 هیچ چیزی جای گفت و گو درباره رنجش و ناخشنودی از یک اتفاق در زندگی مشترک یا گوش دادن به حرف ها و درک احساسات همسر ناراضی را برای خوشبخت شدن در زندگی مشترک نمی گیرد. تا وقتی سعی نکنید به احساسات ناخوشایند همسر خود توجه کنید و آن ها را بشنوید یا احساس تان را درباره یک مسئله ناراحت کننده به او بگویید، رنگ آرامش را نخواهید دید چون ممکن است بعد از مدتی دوباره مشکل جدیدی در رابطه شما و همسرتان پیش بیاید و دوباره ذهن تان درگیر شود. حل تعارض از طریق گفت و گو از مهارت های مهم زوج هاست که می توان به شیوه ای کاربردی از آن برای حل و فصل اختلافات استفاده کرد. سپیده دانایی می نویسد اما چرا نمی توانیم درست و اصولی درباره احساسات مان به همسرمان بگوییم؟
 
تصورات اشتباه برای گفت و گو درباره پیشامد بد با همسر
بسیاری اوقات، افکار و تصورات اشتباهی بین همسران وجود دارد که مانع از صحبت کردن آن ها با یکدیگر می شود. در ابتدا شناخت این برداشت های اشتباه باعث می شود قدم اول را در حل این گونه مسائل برداریم:1-اگر با همسرم صحبت کنم، خودم ضایع می شوم.2-اگر به همسرم بگویم چطور دلم را شکسته، او را بیشتر از خود رانده ام.3-اگر به حرف های همسرم گوش کنم، فکر می کند که با او موافقم.4-اگر صحبت کنم و بگویم چه چیز آزارم می دهد، فاصله من و همسرم بیشتر می شود.5-اگر به سهم خود در بروز مشکلات اعتراف کنم، همسرم دیگر مرا تحویل نمی گیرد یا علیه خودم از آن استفاده می کند.
اصول بیان احساسات ناراحت کننده با همسر
در ابتدا باید موقعیت مناسبی را برای صحبت با همسر خود ترتیب دهید و ترجیحا زمانی را انتخاب کنید که هر دوی شما از نظر روحی و جسمی آمادگی گوش دادن به صحبت های یکدیگر را دارید. نکته مهم و حیاتی در مواجهه با این مسائل هنر گوش کردن است که به واقع می تواند نیمی از راه حل باشد. نکاتی که در ادامه بیان می شود بر محوریت هنر گوش دادن به یکدیگر مطرح شده چون اعتقاد بر این است تا زمانی که ما راه گوش دادن به حرف های یکدیگر را بر خود ببندیم و تنها متوجه حرف های خود باشیم، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
صمیمانه به حرف های همسرتان گوش کنید
سعی کنید با گوش کردن به دنیای همسرتان وارد شوید و از چشم او به موضوع پیش آمده نگاه کنید یعنی به شکل غیر تدافعی و غیر رقابت جویانه از خودتان بپرسید، همسرم سعی دارد چه چیزی را به من بفهماند و روی چه مسئله ای در حرف های خود تاکید دارد؟ سعی کنید بعد از مدتی که از صحبت های همسر شما گذشت به او خلاصه ای از مطالبی که گفته را بیان کنید. با این کار همسر شما متوجه می شود کاملا به حرف های او گوش می کنید و به صحبت کردن ترغیب می شود.
از فن معاوضه استفاده کنید
بیشتر زوج ها بدون این که بدانند دعوا بر سر چیست، با هم می جنگند و جر و بحث راه می اندازند و بدون این که منظور همسرشان را درک کنند، درستی آن را زیر سوال می برند یا مخالفت می کنند. این روش کمک می کند، شما به عنوان شنونده گوش کنید و ببینید همسرتان چه می گوید یا شما به عنوان گوینده احساس کنید به حرفتان گوش داده می شود. به این صورت وقتی که در حال بحث بر سر موضوعی هستید و یکی از شما آزرده یا عصبانی شد، شما یا همسرتان فرمان ایست می دهید و جای خود را به عنوان گوینده یا شنونده عوض می کنید و با این کار از تحمیل نقطه نظرهای خود دست بر می دارید و به دنیای همسرتان قدم می گذارید. با این کار از تنش میان شما و همسرتان کاسته می شود و روند گفت وگوی طبیعی را بدون هیچ گونه عصبانیتی پی خواهید گرفت.
از فن خلع سلاح استفاده کنید
این روش به شما کمک می کند به جای دفاع از گفته های خود بر گفته های همسرتان متمرکز شوید و از این طریق اختلاف پیش آمده را حل کنید. در این تمرین شما و همسرتان به نوبت حقیقت دیدگاه طرف مقابل را که خالصانه با آن موافق هستید، کشف می کنید و به طریقه ای خیرخواهانه و مجاب کننده آن را تصدیق خواهید کرد. این کار باعث می شود موضوع اصلی که باعث ناراحتی شما یا همسرتان شده است کشف و از گفت وگوهای حاشیه ای پرهیز شود.
ناراحتی خود را آشکار کنید
یکی از راه های خاتمه دادن به دعوا این است که دست از سرپوش گذاشتن روی ناراحتی خود بردارید تا زخم های هیجانی شما خودش را نشان بدهد. می توانید بگویید: «من واقعاً دارم اذیت می شوم»، «سردرد گرفتم»، «استرس دارم»، «از اوضاع پیش آمده می ترسم» یا «کم کم دارم احساس می کنم، خسته و فرسوده شده ام.»
اعلام آتش بس کنید
یک راه دیگر این است که به طور صریح درخواست آتش بس کنید. می شود گفت «می تونیم کمی استراحت کنیم؟»، «این دعوا ما را به هیچ کجا نمی رساند»، «نمی تونم ادامه بدم، احتیاج دارم یک کم استراحت کنم»، «چطوره کمی نفس بکشیم  واستراحتی بکنیم؟» یا حتی «می شه تمومش کنیم و بعدا با هم گفت وگو کنیم؟ من الان واقعا به این کار احتیاج دارم.»
فضای گفت وگو را عوض کنید
روش بعدی این است که به دعوا ادامه بدهید اما شرایط آن را عوض کنید. برای مثال با لحنی آرام بگویید: «میشه صداتو بیاری پایین لطفا؟»، «خوشحالم که درباره اش بحث می کنیم اما خواهش می کنم فریاد نزن»، «لطفا از موضوع بحث دور نشو» یا «می تونی این حرف ها رو بدون هیچ قضاوتی دوباره بزنی؟»
از دید هم به موضوع نگاه کنید
گاهی می توانید تلاش کنید مشکلات را از دیددیگری ببینید و در نتیجه شرایط را بهتر کنید. به طور مثال بگویید: «من حرف تو را نمی فهمم. کمکم کن بفهمم» یا «اجازه بده ببینم می توانم این مسئله را از نگاه تو ببینم.»

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان