مقالات مشاوره کودک

اُتیسم، چی هست و چی نیست؟

شنبه ، 25 آذر 1396

اشتراک گذاری

منبع

هنوز مشخص نیست اُتیسم از کجا می‌آید و منشأ و ریشه اش چیست؟ می‎«اتیسم یک اختلال رشدی ا‌ست که مهارت‌های کلامی و غیرکلامی ارتباطی و تعامل اجتماعی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این اختلال، علاوه بر تأثیر روی جنبه‌های رشدی و اجتماعی، برعملکردهای آموزشی- شناختی کودک هم تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود نتواند با استفاده از شیوه‌های معمول، با دیگران و محیط اطرافش به تعامل بپردازد. این بیماری طیف‌های مختلفی دارد با میزان شدت و ضعف مختلف. نماد این بیماری در دنیا، روبان رنگی و پازل‌مانندی است که پیچیدگی طیف‌های مختلف این بیماری را نشان می‌دهد. بسیاری از کودکان اُتیستیک، افراد گوشه‌گیری هستند که معمولا به‎دلیل آگاهی  نداشتن مردم و خانواده‌ها از جامعه طرد می‌شوند. این بیماری، قبل از سه سالگی خود را نشان می دهد و در تمام عمر همراه بیمار است اما شناخت زودهنگام و اقدامات اولیه، نقش مهمی در درمان و کاهش رشد بیماری دارد، هر چند هنوز هیچ درمان قطعی ندارد.از آن جا که اتیسم یک بیماری مبهم و پیچیده است، درباره اش کلیشه‌های ذهنی اشتباهی وجود دارد که باعث تغییر رفتار اطرافیان با آن ها می‌شود. مثلا این که «مبتلایان به اُتیسم قادر به درک گفته‌های دیگران نیستند»؛ در حالی که بسیاری از مبتلایان به اُتیسم حرف نمی‌زنند اما کاملا حرف طرف مقابل را می‌فهمند و فقط قادر به برقراری رابطه کلامی نیستند. یا این که: «مبتلایان به اتیسم، تمایلی به برقراری ارتباط با اطرافیان ندارند؛ در حالی که مبتلایان به اُتیسم در فهم نشانه‌های غیرکلامی اطرافیان، تداوم مکالمه با دیگران یا درک زبان بدن دچار مشکل می‌شوند اما این چالش‌ها به این معنا نیست که علاقه‌ای به برقراری رابطه با اطرافیان ندارند.

کودکان اُتیستیک می‌توانند بهتر شوند 


سید محمدعلی میری، کارشناس ارشد روان شناسی کودکان استثنایی، درباره اُتیسم و ابعاد مختلف‌اش، حرف‌های خواندنی و کاربردی دارد. او درباره اتیسم و نشانه‌های اصلی این اختلال می‌گوید: «اتیسم، یک اختلال عصبی-رشدی است. به این معنی که برخی کارکردهای عصبی مغز دچار مشکل می‌شوند و نشانه‎هایی مثل مشکل در ارتباطات اجتماعی و انجام رفتارهای کلیشه‌ای بروز پیدا می کند. علت ایجاد اختلال اتیسم هنوز مشخص نیست اما بر اساس تحقیقات می‎توان گفت، ژنتیک و عوامل محیطی مثل آلودگی هوا و شرایط بارداری مادر مثل  بارداری ناخواسته، بارداری سخت و حتی لحظه به دنیا آمدن بچه، می‏توانند در اتیسم تاثیرگذار باشند. اُتیسم با دو نشانه اصلی «نقص در برقراری ارتباطات و تعاملات اجتماعی» و «داشتن رفتارهای تکراری و محدود» که شامل حرکاتی مثل چرخیدن، تکان دادن دست یا در بخش گفتاری، تکرار یک سری کلمات و آواهای بی معنی است خودش را نشان می دهد.» میری با تاکید بر این که اُتیسم به شکل یک طیف است، اضافه می‎کند: «اختلال اُتیسم از حالت خفیف تا شدید در افرادِ مبتلا دیده می‏شود. روی همین حساب، رفتار هر کودک اتیستیک با کودکِ اتیستیکِ دیگر فرق دارد و علایمی را که ذکر شد با شدت‌های متفاوت خواهیم دید.»
کودک اُتیستیک را مجبور به حضور در اجتماع نکنید!
این روان شناس با بیان این که اُتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و عمیق دیده می‌شود، ادامه می‎دهد: «کودکان اُتیستیک آغاز کننده تعاملات اجتماعی نیستند. بین محتوای کلامی و زبان بدن آن‌ها یکپارچگی وجود ندارد. ارتباط چشمی کم، به اشتراک‎ نگذاشتن علایق شان با دیگران، مشکل در بازی‌های تخیلی و متناسب با اسباب بازی‏ های شان، پریشانی شدید از تغییرات کوچک، اصرار بر یکنواختی و خندیدن و گریه کردن ناگهانی، از دیگر نشانه های یک کودک اتیستیک است. درست است که اُتیسم درمان پزشکی قطعی ندارد اما این امکان وجود دارد که در میان طیف‎ها حرکت کند و این، به این معنی نیست که کودک را مجبور به حضور در اجتماع و ارتباط و معاشرت کنیم. باید تفاوت‌ این کودکان را بپذیریم و موجب آزارشان نشویم. رخ دادن اتفاق خاص در زندگی کودک نمی‎تواند موجب شدت بروز علایم او شود، اما تشخیص زودهنگام و انجام مداخلات توان بخشی در سنین طلایی قبل از سه سال می‎تواند در رشد طبیعی او  تاثیر مثبت بگذارد.»
اتیسم ودشواری‌های بلوغ
میری به مشکلات دوران بلوغ نوجوانان اتیستیک و سختی‌های خانواده در برخورد با آن اشاره می‏‎کند و می‏گوید: «در دوران بلوغ، خانواده‎های دارای عضو اُتیسم، با مشکلات جدیدی همچون بروز اختلالات هیجانی و عاطفی و بروز علایم اولیه و ثانویه بلوغ مثل رشد اندام‌های بدن، رویش مو در نقاط مختلف بدن، تغییر تُن صدا یا بروز رفتارهای جنسی روبه‌رو می‌شوند. توصیه می‌شود که والد همجنس، مسئولیت آموزش فرزند را به عهده بگیرد. با توجه به این که افراد دارای اُتیسم، دیداری محور هستند، آموزش بهداشت‏های مربوط به بلوغ باید همراه با تصاویر به صورت بخش بخش باشد و به صورت دوره‌ای تکرار شوند. برای کاهش مشکلات هیجانی و احساسی آن‌ها هم می‌توان از برنامه‌های ورزشی و تفریحی استفاده کرد تا تخلیه انرژی شوند. همچنین می‌توان برای فعالیت‎های روزانه‌شان برنامه‌ریزی کرد که از خالی بودن وقت و بیکار بودن شان جلوگیری شود تا رفتارهای جنسی نامناسب از سوی نوجوانان اُتیستیک سر نزند.»

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان