مقالات مشاوره کودک

تصور کودکان از مرگ1

شنبه ، 09 دي 1396

اشتراک گذاری

منبع

مرگ رویداد مهم و نهایی زندگی است. از لحاظ فیزیولوژیکی مردن به منزله توقف کارکردهای کامل حیاتی است، ولی از لحاظ روانشناختی، مرگ ممکن است برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد. همچنین مفهوم مرگ در سنین مختلف نیز می تواند معنی و مفاهیم متفاوتی را به خود بگیرد برای مثال درک یک کودک 5 ساله از مرگ، با یک نوجوان 15 ساله بسیار متفاوت خواهد بود. این مساله، از آنجا بسیار حایز اهمیت می شود که در گذشته افراد در خانواده و در کنار اعضای خانواده خود می مردند و کلیه تشریفات خاکسپاری آنها نیز توسط اعضای خانواده صورت می گرفت اما در سالهای اخیر، مرگ به خصوص برای کودکان به صورت یک رویداد غیر قابل رویت در آمده است. بسیاری از افراد در بیمارستانها جان می سپارند و مراسم کفن و دفن آنها نیز توسط افرادی با حرفه های خاص صورت می گیرد. براستی در چنین فضایی خردسالان و کودکان ما از مفهوم مرگ چه می دانند؟ تصور آنها از پایان زندگی چیست؟و...
ما به عنوان بزرگسال می دانیم که مرگ برای همه است، غیر قابل اجتناب است و پایان زندگانی دنیوی خواهد بود. اما درک کودکان از مرگ به تدریج تکامل می یابد. مرگ اعضای خانواده و یاقریب الوقوع بودن مرگ اعضای آنان به خاطر ابتلا به بیماری های مرگبار و یا در اثر سوانح و تصادفات یکی از پر استرس ترین رویدادهای زندگی کودکان است اما آیا براستی والدین و متخصصان می دانند که چگونه این مفهوم را برای کودکان توضیح دهند؟
در گذشته افراد در خانواده و در کنار اعضای خانواده خود می مردند و کلیه تشریفات خاکسپاری آنها نیز توسط اعضای خانواده صورت می گرفت اما در سالهای اخیر، مرگ به خصوص برای کودکان به صورت یک رویداد غیر قابل رویت در آمده است.
بسیاری از والدین به علت همین ناآگاهی ، نتیجه می گیرند که نباید کودکان را با تجربه مرگ آشنا کنند و حتی کودکانی که بیماری های مرگبار دارند نیز از این جهت کمک نمی کنند.
فهم کودکان از مرگ
درک کودکان از مرگ با مرحله رشد شناختی آنها در ارتباط نزدیک است. کودکان در سنین 2-6 سالگی خودمحور هستند بنابراین همان چیزی را که در لحظه تجربه می کنند می فهمند؛ بنابراین نمی توانند دیدگاه دیگران را در نظر بگیرند. شواهد نشان می دهد کودکان در این مرحله فهم ناقصی از چهار مولفه اصلی مرگ دارند. این چهار مولفه عبارتند از:
1- برگشت ناپذیری مرگ
2- همگانی بودن مرگ
3- قطع شدن کامل علایم حیاتی
4- مرگ ناشی از رویدادهای خاص ماند تصادف، سیل  زلزله، بیماری و...
در سنین زیر 5 سال کودکان درک پایینی از زمان و مکان دارند پس مفهوم پایان ابدیت برای آنها بی معنی است. مرگ به معنای زنده نبودن مطلق نیست و مانند خواب یا مسافرت است و همچنین قابل تبادل است یعنی انسان مرده می تواند مجددا به دنیا بازگردد.

در نظر کودکان زیر 10 سال، مرگ نام شخص ترسناکی است که اگر کسی خوش شانس باشد مرگ به سراغ او نمی آید و به آن به عنوان نتیجه خشونت یا حمله نگاه می کنند.

در سنین 7-10 سالگی کودکان رفته رفته به همیشگی بودن مرگ پی می برند ولی برای خودشان مرگی متصور نمی شوند؛ یعنی اینکه فکر می کنند فقط آدمهای پیر می میرند و در این مرحله مرگ را به علل بیرونی مانند بیماری، جراحت، مصدومیت و.. ربط می دهند نه به علل زیست شناختی. در این سنین مرگ نام شخص ترسناکی است که اگر کسی خوش شانس باشد مرگ به سراغ او نمی آید و به آن به عنوان نتیجه خشونت یا حمله نگاه می کنند.

اما در نوجوانی و با آغاز تفکر کامل و همه جانبه، درک افراد از مرگ کامل می شود و نظرات دینی انتزاعی هم در برداشت آنان جا می گیرد.
خلاصه اینکه اگر کودک تجربه ای در باب مرگ نداشته باشد، پختگی برداشت او از مرگ تا حدود زیادی به رشد شناختی وی بستگی پیدا خواهد کرد. ولی تجربه کردن مرگ عزیزان یا تجربه کردن مرگ حیوانان خانگی، به ویژه در خردسالی فهم مرگ را شتاب می دهد

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان