مقالات مشاوره کودک

تصور کودکان از مرگ 2

چهارشنبه ، 04 بهمن 1396

اشتراک گذاری

منبع

واکنش کودکان به مرگ عزیزان
کنیم در این مراسم شرکت کنند. همچنین حضور در این مراسم عملا به سازگاری هر چه بیشتر کودک با م
واکنش کودکان به مرگ عزیزان به دو دسته واکنشهای کوتاه مدت و درازمدت تقسیم می شود:
کودکان در هر رده سنی وقتی یکی از عزیزان خود را از دست می دهند در معرض مشکلات رفتاری و هیجانی به ویژه افسردگی قرار می گیرند و مطالعات در زمینه تاثیرات کوتاه مدت مرگ عزیزان نشان می دهد که بین مرگ والدین و بروز مشکلات روانی در چند هفته اول بعد از مرگ رابطه شدیدی وجود دارد. واکنشهای فوری کودکان به مرگ عزیزان عبارتند از اضطراب شدید، گریه و بداخلاقی،وابستگی شدید، مشکلات مرتبط با جدایی، کابوس و مشکلات خواب،از دست دادن تمرکز حواس،مشکلات یادگیری و...است.
اگرچه بسیاری از نشانه هایی که عنوان شد 6-12 ماه بعد به تدریج کم می شود اما مشکلات برخی از کودکان ادامه می یابد.
واکنشهای دراز مدت کودکان به مرگ عزیزان عبارتند از انکار آخر کار بودن مرگ، کابوس، اضطراب جدایی، بی قراری ، افزایش پرخاشگری و... .

  عوامل دخیل در سازگاری کودکان با مرگ عزیزان

محققان عوامل میانجی زیادی  را بر شمرده اند که در سازگاری کودکان با مرگ عزیزان نقش دارد. این عوامل عبارتند از: شرایط مرگ عزیزان، مراسمی که خانواده برگزار کرده است، سازگاری روانی کودک قبل از مرگ عزیزان، عملکرد مراقب اصلی کودک، میزان استرس کودک و...
برای مثال کودکانی که یکی از والدین انها در اثر خودکشی مرده اند بیش از بچه هایی که والدینشان در اثر سرطان مرده است، نشانه های افسردگی داشتند.
آیا کودکان را در مراسم سوگواری و تشییع جنازه شرکت دهیم یا خیر؟
پژوهشها نشان می دهد که نباید کودکان را از حضور در مراسم تشییع جنازه محروم کنیم و در عین حال نباید آنها را مجبور رگ متوفی کمک می کند.
به طور کلی پیشنهاد می شود که پدر و مادر یا مراقبان اصلی کودک مطمئن شوند که خود بچه ها می خواهند در مراسم شرکت داشته باشند یا خیر؟ نه اینکه او را مجبور کنند در مراسم شرکت داشته باشد. آنها باید از کودک خود بپرسند که آیا دوست دارد در مراسم شرکت کند یا خیر؟
در عین حال کودکان باید بدانند که در مراسم یادبود و تشییع جنازه باید چه کار بکنند وچه کار نکنند و کسی که خیلی متالم نیست باید به سوالات کودکان در این زمینه پاسخ داده و آنها را راهنمایی کند.
توضیح واقعیت مرگ به کودکان
شیوه صحبت باید روشن و واضح باشد. پدر و مادر می توانند از عبارات ساده استفاده کرده و دقت کنند که دلهره و اضطراب نداشته باشند. به عبارت دیگر نباید طوری رفتار کنند که انگار «مرگ» کلمه ای ممنوعه است؛ زیرا عموماً بزرگترها از حرف زدن راجع به آن طفره می روند و یا در لفافه سخن می گویند، در حالی که بچه ها هنگام سؤال کردن کاملاً رک و بی رودربایستی هستند. به عنوان مثال، وقتی والدین به بچه می گویند که «مادربزرگ به آسمان رفته»، این مسأله چندان برای او قابل درک نیست. در این باره، باید توضیح دهیم که منظور ما از رفتن به آسمان در واقع تغییر شکل زندگی بوده و با دنیای اکنون متفاوت است.
توجه داشته باشید ساده صحبت کنید و از گیج کردن او بپرهیزید. هنگام پاسخ دادن، سن و میزان و درک او را در نظر داشته باشید؛ مثلا به یک کودک دو تا چهار ساله کافی است بگویید: وقتی انسان یا حیوانی نتواند نفس بکشد و بدنش حرکت کند مرده است. اما به کودک چهار تا 6 ساله لازم است علاوه بر آن توضیح دهید که کسی که مرده، قلبش نمی زند و چیزهایی که می میرند دیگر هرگز بر نمی گردند. سعی کنید هنگام صحبت کردن با کودک احساساتتان را کنترل کنید، زیرا ممکن است که کودک بترسد، البته این بدان معنا نیست که غم و اندوه خود را کاملا از کودک پنهان کنید.
می توانید از مثالهایی که کودک تجربه کرده است برای توضیح مرگ استفاده کنید. مثلا در مورد ماهی ای که از تنگ آب بیرون افتاده بود یا مرگ حیوان خانگی همسایه تان صحبت کنید. همچنین می توانید از مرگ برگهای درختان در زمستان بگویید تا مفهوم مرگ برایش قابل درک تر شود و به این نتیجه برسد که این موضوع یک اتفاق طبیعی است نه یک مسئله ترسناک. اگر فرزندتان بالای 6 سال دارد، لازم است برای او توضیح بدهید که "هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چه زمانی می میرد، اما مرگ برای همه اتفاق می افتد و موضوعی کاملا طبیعی است.
 
 همیشه به خاطر داشته باشیم که نوع گفتگوی ما باید متناسب با سن کودک باشد و کلماتی به کار ببریم که او به خوبی موضوع را بفهمد. مسأله مهم دیگر اینکه گفتگو را به سمتی پیش ببریم که به همه سؤالات بچه پاسخ داده شود. البته این مسأله به توانایی های فردی هر کودک نیز بستگی دارد. برای مثال، یک بچه 3 ساله به طور واقعی چیزی راجع به مرگ درک نمی کند. او فقط نبودن یک نفر را احساس می کند، اما هیچ شناختی از مفهوم حقیقی این اتفاق ندارد. بین سنین 5 تا 7 سال که کودک مفهوم زمان را می شناسد، کم کم می تواند مرگ را نیز درک کند.

سوگواری کودکانه
روان‌شناسان اعتقاد دارند کودک باید به شیوه خودش سوگواری کند.
اگر کودک را به مراسم تشییع جنازه نمی‌برید، اجازه دهید او هم به طریقی با فرد متوفی خداحافظی کند. بخصوص اگر به هم نزدیک بوده‌اند.
برای او شمعی روشن کند یا با ملایمت با هم راجع به او صحبت کنید. بگذارید او هم خاطراتش را مرور و با متوفی خداحافظی کند.
کودکان در دوران عزاداری واکنشی به نام دوره احساسی کوتاه از خود نشان می‌دهند. احساسات کودک در این دوره به صورت جهشی است. با انرژی زیادی شروع می‌شود و خیلی زود پایان می‌یابد. این اتفاق دو سه بار در روز یا هفته رخ می‌دهد یا حتی بعد از یک سال با یادآوری آن شخص تکرار می‌شود. نگران نباشید کم‌کم همه چیز عادی می‌شود

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان