مقالات مشاوره کودک

بازی کتاب باز شدن!

چهارشنبه ، 02 اسفند 1396

اشتراک گذاری

منبع

همه مادر و پدرها دوست دارند بچه های شان با کتاب و کتاب خوانی رابطه خوبی داشته باشند اما علاقه مندکردن کودک به کتاب خواندن هم روش مخصوص خودش را دارد. معمولی ترین و اثرگذارترین روش، آن است که شما خودتان کتاب خوان باشید و کتاب دست تان بگیرید. همه بچه ها به ویژه در سال های پیش از دبستان از خود تقلید می کنند. خریدن کتاب های خوب و مناسب با تصاویر جذاب و شعرهای زیبا هم می تواند کمک کننده باشد. خواندن قصه شب هم بخشی از جریان ارتباط کودک با کتاب است اما در کنار همه این ها ما برای آشنایی بیشتر بچه هایی که سن شان بالای چهار سال است، پیشنهاد دیگری داریم: با هم کتاب بسازید!
اصول ساخت کتاب!والدین 
گام های ساختن یک کتاب دست ساز زیبا عبارت است از: اول از همه به کودک تان بگویید که قرار است با هم یک کتاب ویژه بسازیم. از او بخواهید برای این کتاب یک داستان تعریف کند. داستان می تواند ساخته ذهن خودش یا بخشی از کتابی باشد که او دوست دارد. در ساختن داستان به او کمک کنید. کاغذ سفید، قیچی، مداد و مداد رنگی تهیه کنید. کاغذها را به شکل دفتر به هم بچسبانید. می توانید از برگه های A4 استفاده کنید، از وسط آن ها را تا بزنید و با نخ کاموای نازک به هم بدوزید. اگر کودک مدرسه می رود و می تواند بنویسد از او بخواهید در یک برگ، داستان کتاب و در برگ مقابلش نقاشی مربوط به همان بخش را بکشد و رنگ کند. حتی اگر مایل بود می توانید تصویر و متن را به تقلید از برخی کتاب ها در یک صفحه، با فاصله، بنویسید و بکشید. در همه مدت کنار او باشید و به او کمک کنید جزئیات داستانش را به صورت تصویر در آورد و از این همکاری لذت ببرد. اگر کودک فقط دوست داشت نقاشی ها را بکشد، خودتان داستان را برایش بنویسید. حال وقت انتخاب اسم و طرح جلد است. برای کتاب یک اسم انتخاب کنید و نقاشی روی جلد را با هم بکشید و رنگ کنید. عنوان نویسنده و تصویرگر را هم روی جلد بنویسید. حالا کودک شما یک کتاب دست ساز دارد که برای او و شما منحصربه فردترین کتاب دنیاست. آن را در قفسه کتاب های تان بگذارید تا به دیگران نشان دهید چراکه کودک به تایید و تشویق نیازمند است.


مزایای روان شناسانه این بازی
استعداد قصه گویی و تصویرگری را در کودک آشکار می کند و پرورش می دهد. بازی کردن در کنار لذت همکاری و خلق یک اثر مشترک، باعث رشد و توانمندی او می شود. کودک یاد می گیرد به صورت هدفمند قصه بگوید و نقاشی کند و می آموزد که چگونه یک داستان نوشته شده با کلمات را در قالب تصاویر نقاشی شده، به دیگران نشان دهد. به صورت نمادین، مراحل ساختن یک کتاب را یاد می گیرد و ارزش کتاب هایش را بهتر می فهمد. حالا شما می توانید توقع داشته باشید که از کتاب هایش بهتر نگه داری کند. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس او می شود چون در حقیقت یک کار هنری و ادبی تولید کرده است. شما می توانید کشف کنید آیا او قصه گوی بهتری است یا نقاشی های بهتری می کشد و در پیشرفت در هر یک از این مسیرها به او کمک کنید.

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان