مقالات مشاوره کودک

چگونه کودکان را برای ورود پیش دبستانی آماده کنیم

سه شنبه ، 20 شهريور 1397

زمان زیادی تا اول مهر و بازگشایی دبستان و پیش‌دبستانی‌ها باقی نمانده و یکی از دغدغه‌های والدین به خصوص آن‌هایی که کودکی در سن پیش‌دبستانی دارند، آماده کردن و علاقمند کردن بچه‌ها برای شروع دوره پیش دبستانی و برآمدن از پس مشکلات احتمالی پیش روست.

                                                       روش‌های آماده کردن بچه‌ها برای شروع پیش‌دبستانی

برای آماده کردن کودکانی که برای بار نخست قرار است وارد پیش دبستانی شوند یا بچه‌هایی که پیش از این تجربه دوره پیش‌دبستانی داشته‌اند بیش از هر چیز آمادگی روحی و روانی کودک اهمیت دارد.

1.همه چیز را با شوخی و خنده برگزار کنید. با کودک بازی کنید و از کوچک‌ترین چیزها سرگرمی درست کنید.

2.معلم پیش دبستانی لیست کارهایی را که قرار است در آن‌جا انجام دهند بگیرید. بهتر است برخی فعالیت‌هایی را که امکان انجام آن‌ها در منزل وجود دارد با کودک تمرین کنید تا آمادگی ابتدایی را به دست بیاورد اما حواستان باشد که به کودک فشار نیاورید و او را دل‌زده نکنید.

  3.اگرامکان انجام فعالیت‌ها در منزل وجود دارد سعی کنید با یکی از همبازی‌های کودکتان بازی‌های دو نفره ترتیب بدهید تا کودک در جریان انجام فعالیت‌ها و بازی‌های گروهی قرار بگیرد. برای موفقیت بیشتر سعی کنید با والدین بیشتری که فرزندان همسن کودک شما دارند آشنا شوید و با آن‌ها در پارک و کتابخانه محل قرار بگذارید و با هم همفکری کنید، به این ترتیب خودتان هم آرامش بیشتری پیدا می‌کنید.

 

4.اگر معلم پیش‌دبستانی فرزندتان در روزهای تعطیل تابستان هم در دسترس است به فرزندتان کمک کنید تا به او نامه بنویسد. این نامه می‌تواند فقط یک نقاشی یا یک عکس باشد اما همین کار باعث می‌شود تا فرزندتان با معلمش احساس نزدیکی و صمیمت کند و بداند که معلمی که از او صحبت می‌کنید یک موجود واقعی است که قرار است به زودی همدیگر را ملاقات کنند.

 

5.اگر چه پیش‌دبستانی محیطی نیست که به اندازه مدرسه روی فعالیت‌های آکادمیک تمرکز شود اما بد نیست که برخی آموزش‌های پایه را با فرزندتان مرور کنید. یاد گرفتن اسم و فامیل کودک، اسم و فامیل معلم، شماره کلاس، اسم پیش‌دبستانی و شماره یا اسم خیابانی که پیش‌دبستانی در آن واقع است هم اعتماد به نفس کودکتان را در یادگیری بالا می‌برد و هم او را برای یادگیری مطالب بیشتر در پیش‌دبستانی آماده می‌کند.

 

6.مدرسه‌بازی کنید. مرتب نقش شاگرد و معلم را بین خود و کودکتان عوض کنید و مهارت‌هایی مثل نشستن سر جای خود، بلند کردن دست موقع پرسیدن سؤال، اجازه گرفتن برای دستشویی رفتن یا جواب پرسش معلم را دادن، خوردن خوراکی و نیز فعالیت‌هایی مثل از کلاس بیرون رفتن برای بازی یا دستشویی را تمرین کنید.

 

7.در مورد ایده‌های غذایی که برای کودکتان در ذهن دارید با او صحبت کنید. مثلاً به او بگویید وقتی که به پیش‌دبستانی رفت دوست دارد برای وعده ناهار اسنک بخورد یا ماکارونی. بهتر است چند دستور پخت غذا برای آن روزها در ذهن داشته باشید تا سردرگم نشوید.

 

.8 اگر حدس می‌زنید که در زمان بازگشایی پیش‌دبستانی «اضطراب جدایی» برای فرزندتان پیش می‌آید یک چیز خاص مثل عکس خودتان یا جاکلیدی‌تان را در کیفش بگذارید و به او بگویید که هر وقت دلش تنگ شد به آن نگاه کند. عکس کودک را هم روی یخچال آشپزخانه بچسبانید تا کودک مطمئن شود که زمانی که از شما دور است باز هم به او فکر می‌کنید و او را فراموش نمی‌کنید. در مورد این مسئله با کودکتان صحبت کنید تا آمادگی لازم را پیدا کند.

 

9.برای خرید لوازم پیش‌دبستانی کودکتان را با خود همراه کنید و نظر او را هم بپرسید. ظرف غذا و قمقمه آب را با طرح تصاویر عروسک‌ها و انیمیشن‌هایی که دوست دارد، انتخاب کنید.

 

10.با کمک کودک روی لوازم پیش‌دبستانی که خریده‌اید برچسب بچسبانید و اسم و فامیلش را بنویسد. می‌توانید برچسب‌ها را روی کلاه و کاپشنش هم بچسبانید و به این ترتیب به او یاد بدهید که باید مراقب لوازم شخصی‌اش باشد.

11.چند روز مانده به شروع پیش‌دبستانی کارهایی مثل درآوردن لباس‌های گرم سرکلاس مثل کلاه و کاپشن، درآوردن ظرف غذا و قمقمه آب از کیف و کارهایی از این دست را تمرین کنید.

 

12.سعی کنید امور منزل را منظم‌تر اداره کنید. این کار باعث می‌شود تا کودک شما در آستانه رفتن به پیش‌دبستانی، بیشتر خود را در محیطی احساس کند که انجام کارهای مختلف در آن با نظم و با برنامه صورت می‌گیرد. درحقیقت او به تدریج متوجه نوعی تغییر و دگردیسی می‌شود. به این ترتیب کودک متوجه می‌شود که کم‌کم باید کارهای مختلف را بر اساس یک برنامه زمانی مشخص انجام دهد. تقویت چنین نگرشی در او موجب می‌شود تا به خوبی برای حضور در محیط پیش‌دبستانی آمادگی پیدا کند. او می‌آموزد که کارهای زیادی هستند که باید بر اساس نوبت انجام شوند.

 

13.برنامه خواب کودکتان را تنظیم کنید. روی کاغذی که بر روی دیوار اتاق خوابش نصب می‌کنید، کارهای برنامه‌ریزی شده صبح را برایش نوشته و در برابر هر مورد تصویری از آن کار نقاشی کرده یا بچسبانید، کارهایی مثل عوض کردن لباس، خوردن صبحانه، مسواک زدن و شانه زدن موها. همین برنامه را هم برای به خواب رفتن اجرا کنید. به او بفهمانید که باید در اتاق تاریک بخوابد، هرچند این تغییر می‌تواند با ترس و نگرانی‌هایی در روزهای نخست همراه باشد. دوش گرفتن، پوشیدن لباس مناسب برای خواب، خواندن کتاب، مسواک زدن، دعا کردن و صحبت کردن درباره کارهایی که در طول روز انجام شده است کارهایی است که او به تدریج و از روی یک برنامه‌ریزی ساده به انجام آن‌ها عادت می‌کند.

 

 

 

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان