مقالات مشاوره کودک

چگونه اضطراب کلاس اولی هارا کاهش دهیم

يک شنبه ، 01 مهر 1397

اشتراک گذاری

منبع

اضطراب یک احساس ناخوشایندی است که در همه رده‌های سنی وجود دارد و از کودکی و حتی نوزادی در فرد دیده می‌شود به‌طوری‌که نوزاد با دیدن یک چهره ناشناس با گریه نسبت به آن چهره واکنش نشان می‌دهد.


بچه‌ها به‌طور روزانه زمان بسیاری را با مادر می‌گذرانند و زمانی که به دوری و جدایی از مادر فکر می‌کنند حالت‌های نگرانی و اضطراب درونی در آن‌ها ایجاد می شود.بسياري از دانش آموزان كلاس اولي، اضطراب دارند و اين اضطراب كاملا طبيعي است اما اگر اين اضطراب، بيش از يك هفته، ادامه داشت، اين اضطراب غير طبيعي است و اضطراب جدايي نام مي‌گيرد.

‌کودکانی که اضطراب جدایی از مادر دارند باید جدایی را به صورت تدریجی تجربه کنند و اگر کودک قبل از مدرسه هیچ کلاس آموزشی نرفته است باید چند هفته قبل، همراه مادر در محیط‌هایی قرار بگیرد و مشاهده کند که کودکان با مربی حضور دارند و این مرحله به چند روز زمان نیاز دارد؛.

در مرحله بعدی، مادر می‌تواند در خانه همراه فرزندش معلم بازی و فضای کلاس درس را در خانه ترسیم کند یعنی از طریق بازی و مشاهده ذهن کودک را برای حضور در مدرسه آماده کند

چگونه روز اول مدرسه را براي كلاس اولي‌ها، به ويژه آنان كه دچار اضطراب هستند، امن و سرشار از نشاط و شادي كنيم؟ به عبارت بهتر، چگونه از اضطراب دانش آموزان كلاس اولي كم كنيم؟

  • بهتر است، پدر و مادرها، قبل از شروع مدرسه، كودك خود را با فضاي مدرسه اش آشنا كنند. حياط مدرسه، كلاس‌ها، راهروها، آبخوري‌ها، دستشويي‌ها و تقريبا تمام محيط مدرسه را به كودك نشان دهند. اين اقدام سبب خواهد شد كه از اضطراب كودك در روزاول مدرسه کاسته شود..
  • والدين محترم، سعي كنند كه حتما خودشان، كودك خود را راهي مدرسه كنند و خودشان هم بعد از تعطيلي مدرسه، دنبال او بروند.
  • به هيچ‌عنوان، كودكتان را كه از مدرسه رفتن هراس دارد، با ساير كودكان فاميل و يا دوستان، مقايسه نكنيد.
  • والدين، حتما از تجربه‌هاي روز اول مدرسه خود و ساير فرزندانشان براي دانش آموز كلاس اولي خود بگويند و از آن روزها، به خوبي و به عنوان روزي فراموش ناشدني ياد كنند.
  • قطعا روابط صميمي پدر و مادر، در روزهاي قبل از مدرسه و به ويژه روز اول مدرسه، در روحيه دانش آموز، تاثير مثبت دارد. بنابراين، توصيه مي‌شود كه پدران و مادران گرامي، در كمال صميميت، كودك خود را راهي مدرسه كنند. روابط صميمي پدر و مادر، تاثير بسيار زياد بر روحيه كودك دارد.
  • گرچه روز اول مدرسه براي اولياي مدارس با مشغله‌هاي زياد همراه است اما سعي كنند در همه حال، لبخند بر لب داشته و با دانش آموزان با محبت رفتار كنند و از شيطنت‌هاي آنها تا حد امكان بگذرند.

  • اولياي مدرسه، دانش آموزان را با اسم كوچك صدا كنند تا دانش آموزان به ويژه دانش آموزاني كه اضطراب جدايي دارند، آرامش بيشتري داشته باشند و احساس صميميت، بيشتري كنند.جدا کردن کودکان مضطرب از مادر باید به صورت پلکانی باشد و خانواده باید از مسئولان مدرسه بخواهند که در این رابطه با آنها همراهی داشته باشند

زمانی که کودک پذیرفت با سایر کودکان همبازی شود، آماده جدایی از مادر است، پس از این مرحله مادر باید درمدرسه و از فضای دورتر مراقب کودک باشد.در مرحله بعد مادر پشت کلاس درس بنشیند اما در کلاس باز باشد تا کودک بتواند او را ببیند، این مرحله به سه روز زمان نیاز دارد.

 

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان