مقالات مشاوره ازدواج

دختران بيشتر از ازدواج مي ترسند يا پسران؟

دوشنبه ، 30 مهر 1397

اشتراک گذاری

منبع

اختلال «گاموفوبيا» يا همان ترس از ازدواج، در افرادي ديده مي شود که عموما داراي برخي خصوصيات مشترک مثل کمبود عزت نفس هستند و  اين موضوع در پسران بيشتر ديده مي شود. اين افراد، عميقا به ازدواج بي ميل نيستند اما از ترس اضطراب گونه اي رنج مي برند که موجب مختل شدن عملکردشان مي شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، «شکوفه اويار حسيني» کارشناس ارشد مشاوره، درباره تعريف و علل اين ترس توضيحاتي داده که در ادامه خواهيد خواند.


 علايم اختلال گاموفوبيا / علايم فردي که دچار گاموفوبياست با تمام جواناني که در مرحله ازدواج، اضطراب را تجربه مي کنند، تفاوت دارد. فردي که دچار ترس از ازدواج است، زماني که صحبتي از ازدواج مي شود يا موقعيتي پيش مي آيد از برخورد با موضوع اجتناب و پرخاشگري مي کند يا در بسياري از مواقع، علايم جسمي همچون تپش قلب، سرگيجه، تهوع و ... را تجربه مي کند.
 دلايل ابتلا به اين اختلال/ طلاق يا دعواي شديد والدين، مي تواند موجب ترس از ازدواج يک جوان شود. در ضمن علايم ترس از ازدواج بر اثر تجارب رشدي يا محيطي حاصل مي شود. افرادي که دچار ترس از ازدواج هستند، اين ترس طبيعي شان با تجربه رشدي يا محيطي پيوند مي خورد؛ براي مثال، بچه اي که شاهد طلاق يا دعواي شديد و زدوخورد والدينش بوده يا از طرف يک والد، آزار جنسي شده است، تمام اين موارد، موجب تشديد يا ايجاد ترس مي شود. يکي ديگر از دلايل ترس از ازدواج، ترس از تعهد و مسئوليت پذيري است. اين افراد از تصور اين که بعد از ازدواج، زندگي شخصي، اموال و حقوق قانوني خود را به اشتراک بگذارند، احساس واهمه و ناامني دارند. داشتن زمينه هاي آسيب رواني هم مي تواند زمينه ساز ترس از ازدواج شود. داشتن پايه افسردگي، عزت نفس و اعتماد به نفس پايين، مي تواند در مسئله ازدواج شدت پيدا کند يا دلايل شخصي چون درون گرا بودن يا ترس از صميميت نيز دخيل است.
 زمان مشکل ساز شدن گاموفوبيا/ زماني که علايم جسمي يا عملکرد اجتماعي فرد را تحت تاثير قرار  دهد و زندگي را ناکارآمد کند، گاموفوبيا مشکل ساز شده است. اگر طول اين ترس ها بيش از شش ماه باشد، فرد بايد به فراخور تشخيص روان شناس، رفتار درماني و دارو درماني را آغاز کند.
 

معرفی

خیریه امام رضاعلیه السلام

جناب آقاي حاج احمد ابريشم چي يكي ازمديران خلاق و نابغه کشور است . كه درسال1317 در شهر قم به دنيا آمدو در سن 17 سالگي پدرش فوت نمود و مادرش 9 فرزند را با مهر و محبت بسياروبر پايه اصول تربيتي-ديني پرورش داد تا اينکه وي   نيز در سال 1367 به رحمت ايزدي پيوست جناب آقاي ابريشم چي با علاقه اي ويژه در مورد مادر ميگويند : "مادرم يک استاد ، يک مربي به تمام معني و يک مادر تمام عيار بود که در همه حال به او افتخار مي کنم و لحظه اي خود را از او جدا نمي دانم اميدوارم که او هم من و عزيزانم را هميشه دعا مي کند  "  جناب حاج احمد ابريشم چي از سن 18 سالگي در حالي که کارگر ساده پيش نبود ازدواج کرد و حاصل اين پيوند پنج فرزند است که اکنون همسر و فرزندان همراهان ايشان در طريق محبت اند

اطلاعات بیشتر ...

اطلاعات تماس

پست الکترونیک : info@keramat8.com

تلفن تماس : 37650450-051

فکس : 37650467-051

طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان